Wnioski o wypłatę świadczenia „Dobry Start” będzie można składać już od poniedziałku 1 lipca. Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych można przeznaczyć na zakup przedmiotów niezbędnych dziecku do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
„Dobry Start”. Na co można przeznaczyć świadczenie 300 plus?
Pieniądze otrzymane w ramach programu „Dobry Start” można wydać na zakup m.in. plecaka, piórnika, podręczników, przyborów szkolnych oraz obuwia i stroju na zajęcia WF. Świadczenie przysługuje rodzicom i opiekunom uczniów do 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami 300 plus przysługuje do momentu ukończeniu przez ucznia 24. roku życia. Świadczenie jest wypłacane bez względu na dochód rodziny ubiegającej się o wsparcie.
Wniosek o 300 plus mogą złożyć opiekunowie prawni dziecka, opiekunowie faktyczni i przedstawiciele placówek opiekuńczo-wychowawczych lub opiekuńczo-terapeutycznych. W programie „Dobry Start” mogą wziąć udział również obcokrajowcy.
300 plus – jak złożyć wniosek?
Wnioski i wyprawkę szkolną można złożyć wyłącznie elektronicznie przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. We wniosku należy podać numer rachunku bankowego, adres e-mail i numer telefonu. Należy również uzupełnić dane dzieci i informacje o szkołach, do których uczęszczają lub będą uczęszczać.
– Warto się pospieszyć, bo oczekiwania na wypłatę świadczenia 300 plus wynosi około dwóch miesięcy. To oznacza, że wnioski złożone do końca sierpnia zostaną zrealizowana najpóźniej do 30 września 2024 r. – poinformował Grzegorz Dyjak z centrali ZUS w rozmowie z PAP, cytowany przez serwis wnp.pl.