Mieszkaniec gminy Namysłów stracił 30 tysięcy złotych wierząc, że jego pieniądze na rachunku bankowym są zagrożone. Przestępcy cały czas opracowują nowe metody, podszywając się pod osoby budzące zaufanie, by szybko i łatwo zdobyć cudze pieniądze. Oszustwa „na policjanta”, bądź „na prokuratora” to jeden ze sposobów wyłudzania pieniędzy.
Mimo że coraz więcej osób ma świadomość działalności oszustów, to przestępcy nie pozostają w tyle i stale modyfikują swoje działania. Ostatni oszuści coraz częściej stosują nie tylko metodę „na policjanta”. Pojawiło się też działanie „na prokuratora”. Sprawcy, wykorzystując zaufanie do Policji i Prokuratury wyłudzają pieniądze najczęściej od osób starszych.
Telefon od fałszywego prokuratora otrzymał 72-letni mieszkaniec gminy Namysłów. Oszust powiedział seniorowi, że jego pieniądze w banku są zagrożone. Polecił mężczyźnie aby wypłacił środki i przekazał je „policjantowi”. Wystraszony senior wykonał wszystkie polecenia przekazane przez oszusta, przez co stracił 30 tys. zł
Policja apeluje o ostrożność i czujność przy kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli różnych instytucji!
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta czy prokuratora zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji czy innych instytucji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie!
Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.